MachinePoint her zamanki gibi açık ve çalışıyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.


MachinePoint Mühendislik Direktörüyle Kuzey Afrika vizyonlarıyla ilgili röportaj


MachinePoint'in mühendislik ekibi
Pablo Rodriguez 2012 yılında MachinePoint’e katıldı ve 2014’ten beri MachinePoint Grup bünyesinde mühendislik hizmetleri veren MachinePoint Mühendislik Direktörü. Bugün kendisi mühendislik şirketlerinin günümüzün globalleşen dünyasında firmalara ve çalışanlara üretim süreçlerinin iyileştirilmesi hakkında nasıl yardımcı olunabileceğiyle ilgili vizyonunu paylaşıyor.

Bu projeye angaje olmanız için size motive eden neydi?

Şirketimizin ana faaliyet konusu ambalaj, plastik ve içecek sekörleri için ikinci el makina tedarik etmek. Gelişmekte olan şirketlerden birçok talep alıyoruz. Özellikle coğrafi yakınlıktan dolayı Kuzey Afrika ve ortak dil ve kültürden dolayı Latin Amerika ülkeleri. Inancım o ki eğer bir ülke nüfusunun yaşam standardını geliştirmek ve yükseltmek istiyorsa öncelikle geleneksel tarım yapısından modern endüstriyel tarıma geçmelidir. Petrol üretcisi ülkeler örneğin süt tozu, domates salçası ve konsantresi ve benzeri birçok ürün için teşvikler verip süt üretimi için gerekli çiftlik hayvan ihtiyacının düşmesine katkıda bulunmuştur. Madencilik-petrol-gaz sektörlerindeki bolluk ve gelişme tarım ve gıda üretimi gibi diğer sektörlere yatırımı yavaşlattı. Bu sektörlerin gelişmesine yerel düzeyde yatırım yapmak bu bölgelerdeki istihdamı ve refahı artıracaktır. Bu da nüfusun genel olarak yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyecektir.

İnsani olarak Akdenizde 5.000 insanın ölmesi kabul edilemez. Afrika kanıyor. O botlarda ölenler aslında arlarında en güçlü olanlar, çünkü onlar ülkelerindeki felaketten her şeye rağmen kaçmaya çalışanlar. Bu insanlara yardım etmek gibi bir yükümlülüğümüz var.

MachinePoint'in mühendislik ekibi gelişmekte olan bu ülkelerdeki şirketlere yardım etmeye odaklanmak istiyor.

Avrupa Birliği sayesinde İspanya çok geniş bir tarımsal endüstriyel gelişmeye sahip. Çökmekte olan bir tarımdan Avrupanın gıda deposu haline geldik. İspanyadaki tecrübemizi kullanarak aradaki belli farkları dikkate de alarak diğer ülkelere gelişmelerinde yardım edebiliriz.


Ne gibi farklar?

İspanya kolaylıkla ihraç edilebilecek birçok taze ürünü işliyor: domates, portakal gibi… En önemli partnerimiz, Avruap, büyük miktarlarda taze İspanyol gıda ürünlerini tüketiyor ve genellikle hasat sonrası kayıplarımız var. Gelişmekte olan ülkeler ise Avrupa Pazarını hesaba katmak zorunda değiller ve ürettikleri taze ürünler genelde uzun hasat süresi olan ürünler. Ve bu durum onlara ihracatla ve üretimlerini planlamada ve daha fazla esneklik ile kayıpları önlemelerinde yardımcı olabilir.


Müşterilerinizle paylaşmak istediğiniz ne gibi tavsiyeleriniz var?

Her şeyden önce ithalatı durdurmayı ve yerel olarak üretmeyi tavsiye ederim. Cezayir İspanyadan sadece 180 km uzaklıkta. Tecrübelerimizi oraya aktarabiliriz. Ayrıca tropik ülkelerde yaygın olan içecek türlerinde oldukç deneyimliyiz

Tarımsal olarak yüksek potensiyelli ülkelerde işlenmemiş ham ürünleri işlenmiş ürünlere çevirmek oldukça yüksek getirili bir iş olacak ve bölgenin refah seviyesini de artıracaktır.

Nüfuslar artıyor ve her yerde güçlü yerel endüstrilere ihtiyaç var. MachinePoint gıda ve içecek endüstrilerinde yatırım yapacak girişimcilere yardımcı oluyor.

Taze, ham ürün daha uzun süre dayanan, daha fazla değer yaratan ve fireleri azaltan işlenmiş ürünlere dönüşebilir. Meyve ve sebzeler konsantre ürünlere dönüştürülebilir aynı zamanda bu konsantreler sos veya meyve suyuna da dönüştürülebilir. Konsantre ürünler, mevsimsel olan taze ürünlere kıyasla daha uzun süreler bozulmadan dayanır.

Bunun aynısı meyve suyu ve süt ürünleri sektöründe de oluyor ve çok sayıda girişimci bu sektöre girmek ve yerel düzeyde yatırım yapmak istiyorlar.
MachinePoint bu girişimcilere iş fikirlerini dizayn etmek ve komple tesis inşasında yarımdı edebilir.

Ürünlerini başarılı bir şekilde ihraç eden şirketler için fabrikalarının uluslararası kalite standartlarında olması çok önemlidir. MachinePoint gelişmekte olan ülkelerdeki fabrika inşasında gerekli düzenlemelere de uygun olarak ve ulaşılabilir fiyatlarda girişimcilere her türlü hizmeti sunmaya hazır.


MachinePoint ile diğer mühendislik firmalarının arasındaki fark nedir?

MachinePoint Mühendislik kendisini bağımsız ve tarafsız bir mühendislik firması olarak tanımlar ve hiçbir marka veya kurumla herhangi bir bağı veya çıkar çatışması yoktur. Değişik marka ve şirketlerle çalışan ve bazı durumlarda onlara angaje olmuş müşterilerimize sunduğumuz çözümlerle en iyi teknolojiyi en iyi fiyata sunuyoruz. Diğer birçok mühendislik firmasının tersine, MachinePoint Mühendislik sadece gıda ve içecek sektörlerinde uzmanlaşmıştır. Finansal, lojistik ve endüstriyel tecrübemizle müşterilerimize finansal, hukuki, Lojistik, organizasyon, insan kaynakları, ürün ve ambalaj danışmanlığı ve tabii ki proje yönetimi ve proses mühendisliği alanlarında komple çözümler sunuyoruz. Eğer bir şirket veya yatırımcı bir fabrika inşa etmek veya yeni bir sektöre girmek konusunda tecrübesizse, MachinePoint bir mühendislik firması olarak kurulan yeni şirketin en önemli kilit rekabetçi avantajı olarak uluslararası pazarlardaki başarısını sağlayacaktır.

Bağımsız bir firma olduğumuzu tekrar vurguluyorum ki bu hiçbir markaya veya makina imalatçısına bağlı olmadığımızı ve seçimlerimizde özgür olmamız anlamına geliyor. Birçok rakibimiz bunu yapamıyor çünkü bağlı oldukları grupların markalarını kullanmak zorundalar. Bizlerse müşterilerin çıkarlarını temsil ederek onların her zaman kazanmalarını ve ticari sözleşmelerden fayda elde etmelerini sağlarız. Böylece müşterilerimizin ihtiyaç ve bütçelerine göre en uygun çözümleri sunarız.

Örnek olarak, finansal yardımımız ve pazarlama danışmanlığımız İspanyanın güneyinde 2 adet TetraPak dolum hattıyla 3. Taraf müşterilere dolum yapan bir şirketin kurulmasında kilit rol oynamıştır.

Güneydoğu Asyada inşa edip üretime aldığımız 2 komple üretim hattıyla PET ve cam şişelere Asya sosları dolumu yapılan bir gıda fabrikası faaliyetlerimizin bir özetidir. Şu anda bu fabrika birçok yerel kooperatife ve yerel çiftçiye destek sağlamaktadır. İhraç ettikleri tonlarca chilli sosuyla ülkelerindeki refah ve istikrara katkı sağlıyorlar. Bu sos dğnyadaki pekçok ülkeye ihrac edilmekte ve fabrika bütün uluslararası kalite standartlarını sağlamaktadır. Bu fabrika en talepkar müşterimizi ikna için özel olarak dizayn edildi.

Son olarak, işaret etmek istediğim konu tarımsal gıda üretim firmalarında mühendislik departmanıları olmaması. Bağımsız bir mimar olmadan bina inşa edemeyeceğiniz gibi mühendislik departmanı olmadan da bir fabrika inşa edemezsiniz. MachinePoint müşterilerinin mühendislik departmanı olmayı amaçlıyor.

*Ad:
*İletişim Numarası:
*Firma:
*Email Adres:
*Şehir:
*Ülke:
*Yorumlar:


Bize ulaşın

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com


MachinePoint dünyanın her yerinde