MachinePoint her zamanki gibi açık ve çalışıyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.


MachinePoint 2019-2020 sanayi üretim kapasite fazlasında bir düzeltme öngörüyor


Avrupa İstatistik Kurumu üretim değişimi
Son yıllarda makina satışlarındaki pozitif rekorlar kıran gelişme, yakında bunu sağlayan ekonomik döngüyle birlikte sona erecek.

Avrupa Plastik ve Kauçuk Makina İmalatçıları Derneği (EUROMAP) ve Avrupa İstatistik Kurumu (EUROSTAT) 2017 makina imalatında %7 büyüme kaydettiler. Alman Makina İmalatçıları Birliği 2018 ilk yarısında Alman sanayi makina ve ekipmanları üret,m ve ticaretinde %4 olan büyümenin devam edeceğini açıkladı. Son 8 yılda Avrupa makina imalatındaki büyüme, tüketim mallarındaki %6 büyüme karşısında %26 olarak gerçekleşti. 2017 sonunda birçok makina siparişi verildi ve bu makinalar 2018 ilk yarısında kurulmuş olacak ve bu da dünya çapında muazzam üretim kapasitesini daha da artıracaktır. Fakat yine de 19 AB üyesi ülkede 2017 yılında plastik mamüller üretimi sadece % 0,57 artışla durgun kalmıştır. İyi niyetli AB hükümetleri sanayideki verimlilik ve fiyat rekabetçiliğini korumak için mali frene basarak yavaşlamaya devam edeceklerdir. Bu tam olarak İtalyan hükümetinin İtalyan imalatçılarına sermaye ekipmanı yatırımlarının “süper amortismanı” nı sunmaya devam ettiği üç yıllık mali teşvik olgusudur; veya Macaristan Hükümeti'nin Sermaye Teçhizatı Yatırımlarına sübvansiyonları. Norveç, geçen yılın makine üretimi genel üretim artışından % 100 daha fazla büyümesi bir başka örnektir. Bununla birlikte, bu durum büyük pazar dengesizlikleri oluşturabilir. Örneğin G20 ülkeleri geçtiğimiz Kasım ayında, endüstriyel üretimin, çelik pazarının kapasitesini aşarak, muazzam Çin üretim fazlasını artıracak şekilde endüstriyel sübvansiyonların ortadan kaldırılması gerektiğine karar verdiler, ancak plastik veya içecek endüstrisi de aynı kapasite fazlasından muzdarip.
Hep birlikte, dayanıklı olmayan tüketim mallarının küresel üretimini zorlayan ve dünya çapındaki düşük enflasyondan kısmen sorumlu olan irrasyonel bir endüstriyel üretim artışı yaşanıyor. Yeni Makine İmalatçıları, 2010'dan bu yana mümkün olan en iyi ortamda, en iyi şartlara sahiptir. 1998'den 2008'e kadar olan süre zarfında olduğu gibi önemli bir düzeltme beklenmektedir.
Son 30 yılda makine üretim ve imalat istatistikleri ile uluslararası tahvil fiyatlarını analiz ettikten sonra, 2019-2020'nin makine sektöründe % 10'luk bir düzeltme getireceğini umuyorum. Talep geri çekilecek, yeni ve kullanılmış makine fiyatları düşecek ve aşırı kapasite üretimi düzeltilecektir.

1992-93 krizi, 1991'de Maastricht'ten sonra Avrupa Para Sistemi (EMS) -EMU'nun başarısızlığıyla tetiklendi. 2.001 krizi, Y2K korkusu, dot-com büstü, yüksek faiz oranları ve 11 Eylül saldırılarının bir sonucuydu. Bütün bunlar ekonominin daralmasını sağladı. 2007-2008 mali krizi, tam gelişmiş bir bankacılık krizi, kredi darlığı, Lehman Brothers'ın düşüşü, vb. Gibi gelişmelere yol açan emlak mortgage krizi ile başladı. 1992 ve 2001 krizi, makine sektörüne her seferinde % 11 daralma ile vurdu . 2008 krizi % 25 oranında küçülmeye sebep olmuştur.
Yanılıyor olabilirim, ancak 2019-20 makine endüstrisi için krizin, ticaret savaşları, anlaşma dışı Brexit, İtalya gibi küresel risklerin herhangi bir kombinasyonunu gerçekleştirdikten sonra sanayi ürünlerinin % 2-3'lük bir talep daralmasıyla tetikleneceğini tahmin ediyorum. Euro krizi, göçmen krizi, yükselen piyasalar (Türk Lirası ile olduğu gibi) ya da İran petrol ve ekonomisine yönelik yenilenmiş yaptırımlar nedeniyle daha yüksek petrol fiyatları.
Aşırı kapasitenin sonuçları, 2008 yılında endüstri tarafından acı bir şekilde hissedildi ve geride bırakılması birkaç yıl sürdü. Mevcut durum, 2006 yılının ekonomisi kadar zengin değildi, ancak geçmişten beri öğrenen sanayi şirketleri, ikinci makine pazarı doymadan önce fazla kapasiteyi azaltmalıdır.

MachinePoint, plastik ve İçecek pazarlarında ikinci el sanayi makinelerini satın alıyor ve satıyor. 20 yıldır piyasada var olmamız, ikinci el makine tedarik konusunda müşterilere güvenli ve güvenilir hizmet vemre konusunda bize mükemmel tecrübeler kazandırmıştır. Endüstriyel kapasiteyi azaltmak isteyen satıcılar, uzmanlık bilgisine, pazar bilgisine ve güvenilir bir ortağa ihtiyaç duyarlar. Hindistan, Çin, Afrika veya Latin Amerika'daki büyüyen şirketler, yatırımlarını en akıllı ve güvenilir şekilde yürütmek için MachinePoint’ten faydalanıyorlar. Makinaları stoğumuza satın almıyoruz, ancak çalıştıkları fabrikada, orijinal yerinde müşterilere göstererek satış hizmetini garanti ediyoruz. Müşterilere yıllar içinde verilen bu güven sadık müşterilere dönüşen büyük ve küçük şirketler tarafından tekrar tekrar kanıtlanmıştır.
Uluslararası varlığımız, ikinci el makineleri satmak veya aramak için işbirliği yapan yüzlerce endüstri uzmanı tarafından desteklenmektedir. Artık makinelerin zamanlarında internet varlığımız ve geniş ve uzmanlaşmış satış ağımız, pazardaki nişlere aşırı makineleri yerleştirmenin anahtarıdır. İyi makine markaları, hurdaya ayrılan durumlarda kötü markalardan daha hızlı satmaktadır. Satıcı, sanayi uzmanı değilse, piyasada fazla makine olduğunda fiyatlar düşme eğilimindedir. Aşırı arzın daha düşük fiyatlar anlamına gelmesine gerek yoktur, ancak yeterli talep teşvik edildiği zaman doğru fiyata daha iyi bir eşleşme sağlanır. Her halükarda, yeni makine pazarında sözleşme yapılırken, ikinci el makine pazarı, alıcılar ve satıcılar için giderek büyüyor ve daha ilginç hale geliyor.

César Rodríguez Gabilondo, CEO Machinepoint

César Rodríguez Gabilondo

CEO & Founder of MachinePoint Consultants

Linkedin Profile

*Ad:
*İletişim Numarası:
*Firma:
*Email Adres:
*Şehir:
*Ülke:
*Yorumlar:


Bize ulaşın

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com


MachinePoint dünyanın her yerinde