Jak kupować używane maszyny?

- Aktualności
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy kupnie używanej maszyny

Rynek używanych urządzeń przemysłowych jest duży a także, ze względu na ilość sprzedawców, bardzo rozdrobniony. Od dwóch dekad Internet jest wykorzystany w celu skoncentrowania podaży i popytu na sprzęt używany. Jednak rynek jest nadal bardzo podzielony, wiele transakcji odbywa się offline, a lokalna obecność na rynkach z obsługą off-line jest kluczem do znalezienia najlepszych maszyn oraz przeprowadzania bezpiecznych transakcji.

Koszty używanych maszyn są wysokie, a decyzja o zakupie powinna być podjęta z zachowaniem należytej ostrożności. Nabywcy używanych maszyn mają różne profile; od firm z ograniczonym budżetem po takie dla których czas ma kluczowe znaczenie. Kupno używanej maszyny pozwala na posiadanie marek dobrej jakości w przystępnej cenie, a także skraca okres oczekiwania.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy kupnie używanej maszyny.

1. Określ swoje wymagania - Po pierwsze, musisz mieć jasne wyobrażenie o tym, co chcesz kupić. Wcześniejsza znajomość marki, jest zaletą, zwłaszcza jeśli dysponujesz zespołem specjalizującym się w danej marce. Jeśli nie jesteś pewien, jaka maszyna najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, jesteś nowicjuszem w branży lub chcesz zmienić markę, skorzystaj z profesjonalnej porady. Dealerzy używanych maszyn zwykle mają dobrą znajomość różnych marek i modeli, ponieważ zajmują się nie tylko najnowszymi rozwiązaniami, ale znają także starsze modele, ich wydajność, a także dostępność części zamiennych na rynku. Krótko mówiąc, wiedzą jak najlepiej zainwestować pieniądze.

2. Określ swój budżet – Twój budżet będzie dyktował wiele rzeczy, w tym markę, model który możesz kupić, jak również wiek i stan maszyny. Musisz mieć jasny podział kosztów związanych z decyzją o zakupie. Należą do nich koszty ewentualnej dodatkowej powierzchni, koszty transportu maszyny do fabryki, demontażu i ponownego jej montażu oraz wszelkie zmiany, które mogą być potrzebne do prawidłowego funkcjonowania maszyny. Najczęściej istnieje wyraźna korelacja między ceną, stanem maszyny i marką. Jeśli chcesz zrobić dobry interes, musisz być elastyczny ze swoim czasem, i podjąć szybko decyzję, kiedy pojawi się okazja. Jednak ceny rynkowe ustalone są na podstawie podaży i popytu, a także ceny ustalone przez sprzedawców.

3. Kwestia czasuCzas ma kluczowe znaczenie na rynku używanych maszyn. Gdy znajdziesz to, czego szukasz, działaj szybko, ponieważ niektóre marki i modele są szczególnie trudno dostępne. Im mniejsza presja czasu, tym większe szanse na znalezienie atrakcyjnej oferty. Niemniej jednak należy pamiętać, że w przypadku niektórych typów maszyn popyt często przewyższa podaż i okazja może nam bardzo łatwo umknąć.

4. Dostęp do lepszych maszyn i większej ich liczby przez sprzedawcę maszyn używanych. Biorąc pod uwagę globalną naturę tego sektora, kupujący nie może znać najlepszych ofert pod względem ceny i jakości. W tym miejscu wkraczają brokerzy. Dobra firma brokerska będzie mogła przedstawić Ci wiele opcji i pomóc w wyborze najlepszej jakości używanego sprzętu, dostosowanego do Twoich potrzeb. Za pośrednictwem profesjonalnej firmy z branży maszyn używanych będziesz mieć dostęp do maszyn, których nie możesz znaleźć samodzielnie.

5. Oględziny. Mimo że Internet ułatwił komunikację, a biznes online stał się normą, fizyczna kontrola maszyn jest wysoce zalecana. Używane maszyny zwykle nie są objęte gwarancją. Powinieneś znać zakres remontu i poznać aktualny stan maszyny. Nalegaj na przeprowadzenie testu i zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze odnośnie stanu maszyny, takie jak nietypowe wibracje lub hałasy. Zapoznaj się z dokumentacją dotyczącą konserwacji i uważaj na pogorszenie się stanu urządzenia. Oglądając maszynę w fabryce masz dostęp do kluczowych informacji, takich jak typ fabryki w której pracowała, spotkasz się także z zespołem, który na niej pracował i poznasz jej działanie. Możesz też poprosić o profesjonalną ocenę dokonaną przez techników marki. Pracownik MachinePoint osobiście towarzyszy kupującym, aby sprawdzić maszyny i pomóc im przejść przez listę kontrolną punktów w razie potrzeby.

6. Oblicz wszystkie koszty końcowe. Pamiętaj o kosztach demontażu, relokacji i instalacji, a także o wszelkich usprawnieniach maszyn. Czasami wydatki te mogą znacznie wpłynąć na ostateczną cenę transakcji.

7. Współpracuj z firmą, która może zapewnić Ci wszystkie niezbędne usługi. Praca z firm ą handlującą używanym sprzętem, który świadczy dodatkowe usługi, pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i niepotrzebnego ryzyka. Nie należy lekceważyć znaczenia prawidłowego demontażu, pakowania i załadunku maszyny. Prawidłowe funkcjonowanie maszyny będzie zależeć od tego, czy każda z tych faz przebiegnie prawidłowo. Potrzebujesz firmy, która Ci w tym pomoże, ponieważ najprawdopodobniej nie będziesz mieć tego typu kontaktów w kraju, w którym znajduje się maszyna. Ponadto, należy wybrać dostawcę maszyn używanych z doświadczeniem w międzynarodowym transporcie maszyn. MachinePoint dysponuje specjalnym ubezpieczeniem na używane maszyny, którego nie byłbyś w stanie uzyskać samodzielnie, a którego firmy transportowe zazwyczaj nie zapewniają.

8. Postaraj się mieć wszystko na piśmie. To bardzo ważny krok przy zakupie używanych maszyn. Postaraj się mieć wszystko na piśmie, od pierwszej, formalną ofertę, szczegóły maszyny, towarzyszące akcesoria, warunki dostawy, sposób płatności, zakres odpowiedzialności kupującego, odpowiedzialności sprzedawcy itp. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości.

Podsumowując, udany zakup maszyny wymaga od nabywcy należytej dbałości o szczegóły. Współpraca z dobrym brokerem, który ma doświadczenie w sektorze może mieć dla Ciebie nieocenioną wartość dodaną.

*Imię i nazwisko:
*Numer telefonu:
*Nazwa firmy:
*Adres e-mail:
*Miasto:
*Kraj:
*Komentarze:


Skontaktuj się z nami

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com
Zobacz nasze inne biura »

MachinePoint na świecie