MachinePoint, z Valladolid tworzymy lepszy œwiat

- Aktualności
Czy wiesz, ile firm powstało w garażu? Tysiące. Niektóre z nich, tak duże i znane jak Facebook, Google, Apple, Ebay, Harley Davidson czy Nike, powstały w garażu. Wydaje się, że garaże mają w sobie coś szczególnego, co inspiruje przedsiębiorców. W Hiszpanii, w 1997 roku, narodziła się jedna z tych firm, które zmieniają świat, jedna z tych firm, które wyprzedzają swoje czasy, jedna z tych firm, które sprawiają, że świat się kręci.


Niektóre wielkie firmy zaczynały w małych garażach.

Niektóre wielkie firmy zaczynały w małych garażach. Reddit.


Pilar Álvarez i César Rodríguez założyli MachinePoint w 1997 roku i rozpoczęli działalność z małego garażu w Valladolid, który zorganizowali jako warsztat pracy. Początkowo firma zajmowała się skupem i sprzedażą surowców wtórnych do produkcji tworzyw sztucznych, ale ostatecznie stała się międzynarodową firmą zatrudniającą ponad 45 pracowników i posiadającą 8 biur na całym świecie. A wszystko to dzięki szeregowi innowacji, które uczyniły firmę wyjątkową.

Cezar i Pilar, założyciele MachinePoint

Cezar i Pilar, założyciele MachinePoint


Teraz, gdy wydaje się, że praca zdalna jest czymś nowym, w MachinePoint Pilar już pracowała zdalnie z Madrytu, w czasach, gdy nie było jeszcze Internetu, nie było poczty elektronicznej ani Zoomu. Za pomocą faksu MachinePoint wysyłał setki informacji, ofert, zapytań, zamówień sprzedaży itp. do firm z całego świata. Większość klientów posiadała tylko ten system komunikacji.
Dzięki wytężonej pracy, zauważyli, że rynek maszyn używanych był rozproszony, więc postanowili dowiedzieć się więcej na ten temat. Pilar i César zdali sobie sprawę, że wraz z pojawieniem się Internetu pojawiło się wiele nowych możliwości i postanowili zorganizować rynek maszyn.

Internet był w stanie skupić całkowicie rozdrobnione rynki


Był to czas bańki dotcomowej, okresu wzrostu firm związanych z Internetem, który stał się bardzo silnym spekulacyjnym prądem gospodarczym, trwającym do 2001 roku. W MachinePoint zauważono, że w firmy związane z Internetem inwestuje się niebotyczne sumy pieniędzy, więc przygotowali Biznes Plan, na który potrzebowali trzystu tysięcy euro. Stopniowo wchodzili w krąg inwestycyjny w Europie i znaleźli Anioła Biznesu, osobę specjalizującą się w poruszaniu się wśród sieci inwestorów, która dostrzegła potencjał ich pomysłu i pomogła im go rozwinąć. Wkrótce z trzystu tysięcy euro zrobiło się dziesięć milionów euro.

MachinePoint dołącza w ten sposób do firm płynących na fali sukcesu i staje się jedną z pierwszych hiszpańskich firm które odniosły sukces w początkach rozwoju Internetu. W Boecillo otwarto pierwsze biuro firmy, w której panuje dynamiczna, przyjazna, a nawet rodzinna atmosfera.

Musieliśmy rozwijać firmę od podstaw, zatrudniając do tego najlepszych konsultantów i tworząc dziesiątki Planów Strategicznych. Pomysł na biznes opierał się na sprzedaży informacji za pośrednictwem sieci.

MachinePoint zaczął jako mała firm składająca się z przyjaciół i rodziny, która wkrótce zaczęła zatrudniać lokalnie specjalistów do prowadzenia głównych departamentów. Powstały zespoły wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów zdolnych do działania na rynkach międzynarodowych.

Ale w 2001 roku pękła bańka dotcomów. W marcu 2000 r. Nasdaq osiągnął swój rekord wszech czasów i jego notowania zaczęły spadać. Upadek, który spowodował zamknięcie firm, krach cen akcji, wyparowanie miliardów dolarów i bankructwo milionów inwestorów. Większość firm typu dotcom zbankrutowała, gdy nie przynosiła zysków i nie miała finansowania. Boom dotcomów spowodował miliardowe straty w okresie od marca 2000 do października 2002.

Nasdaq

Nasdaq.


Notowania MachinePoint też spadły. I to nie była wina firmy, ale tego, że MachinePoint był 10 lat przed wszystkimi innymi. Świat nie był jeszcze gotowy na płacenie za informacje w sieci. Uważano, że Internet jest do czegoś innego, nie dla biznesu, a poza tym był jeszcze w powijakach, nie istniało połączenie i globalizacja, która istnieje dzisiaj, a która dociera do każdego zakątka planety. Model biznesowy, który MachinePoint stworzył w 1997 roku działa nawet teraz.

César Rodríguez w wywiadzie udzielonym w 1998 r

César Rodríguez w wywiadzie udzielonym w 1998 r.


Ale jeśli upadniesz dziesięć razy, musisz podnieść się jedenaście razy, więc w 2003 roku MachinePoint musiał wymyślić się na nowo. Inwestorzy wycofali się, a Cezar musiał odkupić firmę i znaleźć sposób, by ruszyć naprzód. Zmniejszył ilość pracowników do dziesięciu i uniknął zniknięcia firmy.
I rozpoczęła się nowa podróż oparta na ludziach. Przez pięć lat MachinePoint radykalnie przekształcił swój model biznesowy, przechodząc od dotcomów, oparty w 100% na Internecie, do modelu, który dał mu sukces: zakup i sprzedaż maszyn do produkcji tworzyw sztucznych. Internet byłby kolejnym kanałem dla marketingu, sprzedaży i zakupów, narzędziem, a nie celem. Najbardziej dochodowe rynki zostały przeanalizowane w celu ustanowienia filaru działalności i tak narodził się nowy MachinePoint. Model zadziałał, a firma zaczęła się rozwijać i w 2008 roku zatrudniała pięćdziesięciu pracowników.

Biura MachinePoint w 2008 r.

Biura MachinePoint w 2008 r.


Cezar nadal widział coś, czego inni jeszcze nie rozumieli. Kiedy większość firm nadal korzystała z faksu, MachinePoint już korzystał z wideokonferencji i technologii telepracy, takich jak Skype, rozmowy wideo, co pozwoliło na stworzenie jednostek biznesowych w każdym zakątku planety, z zespołem z całego świata: z Rosji, Belgii, Włoch. Część pracowników nie posługiwała się językiem hiszpańskim, a wielu z nich, prosto po studiach byli szkoleni od początku w firmie.


Stażyści MachinePoint w 2008 roku narodowości włoskiej, polskiej, tureckiej, belgijskiej, niemieckiej i rosyjskiej, z których wielu jest zatrudnionych do dziś dzięki otwarciu biur w ich krajach pochodzenia.

Ponadto, w MachinePoint rozumiał, że podstawą sukcesu jest zespół, więc, aby uniknąć drenażu talentów, stworzyli genialną strategię. Jak powiedział wielki Herny Ford: "Jest tylko jedna rzecz droższa niż szkolenie ludzi i ich odejście: nie szkolenie ich i ich pozostanie", więc kiedy talent chce wrócić do kraju pochodzenia i opuścić firmę, MachinePoint otwiera rynek w tym obszarze, nawet jeśli nie było to przewidziane w planie strategicznym, i wdraża nową delegację na tym rynku, aby spróbować zatrzymać talent zawsze z nimi.

MachinePoint jest innowacyjny i elastyczny, potrafią odnaleźć talenty ludzi, a nawet dostosować do nich projekty.
Praca w firmie jest ciekawa, interesująca i pełną wyzwań, daje autonomię w podejmowaniu decyzji, a przede wszystkim bezpieczne środowisko, w którym porażka wykorzystywana jako szansa na naukę. Każdy, kto ma jakiś pomysł, projekt, może go przedstawić nawet jeżeli wydaje się szalony. Wielkie innowacje w historii są zwykle poprzedzone pomysłami, które większość ludzi nazywała "szalonymi".


Wszystkie te cechy tworzą firmę ze zmotywowanymi, profesjonalnymi, uczciwymi i zadowolonymi pracownikami. Naszymi najlepszymi ambasadorami są nasi pracownicy i MachinePoint wie o tym lepiej niż ktokolwiek inny.

Biura MachinePoint dzisiaj

Biura MachinePoint dzisiaj


Czasami nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć firmy pionierskie, unikalne, wyjątkowe i innowacyjne, firmy, które zmieniają świat i walczą o to, aby uczynić go trochę lepszym.

César Rodríguez Gabilondo

César Rodríguez Gabilondo


Sam César mówi jasno: "Po tylu latach w branży fascynujące jest obserwowanie, jak przedsiębiorcy, którzy 20 lat temu zaczęli od zakup od nas małej maszyny, rozwinęli się i zwiększyli swoje możliwości produkcyjne, a obecnie są znaczącymi firmami. Jako przedsiębiorca martwię się o moją odpowiedzialność społeczną, o 40 rodzin, które żyją z naszej firmy oraz o zatrudnienie i bogactwo, które tworzymy dzięki naszej działalności. Ponadto, istnieją regiony na świecie, które są szybko industrializacji i modernizacji i MachinePoint jest jeszcze jedno ziarnko piasku, aby pomóc w tym procesie poprawy warunków życia wielu rodzin ".

César Rodríguez i jego żona na uroczystości 20-lecia firmy MachinePoint.

César Rodríguez i jego żona na uroczystości 20-lecia firmy MachinePoint.

*Imię i nazwisko:
*Numer telefonu:
*Nazwa firmy:
*Adres e-mail:
*Miasto:
*Kraj:
*Komentarze:


Skontaktuj się z nami

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com
Zobacz nasze inne biura »

MachinePoint na świecie