MachinePoint her zamanki gibi açık ve çalışıyor. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.


İKİNCİ EL MAKİNA TİCARETİNİN KÜRESEL EKONOMİYE ETKİLERİ


Cesar Rodriguez, 31 Mart 2016

MachinePoint Used Machinery, plastik film ambalaj makinaları tedarikçisi olarak başlamış ve daha sonra ticaret faaliyetlerini sac hatlarına, termoform, enjeksiyon döküm, boru ve tüplere, şişirme, içecek dolum hatları, preformlar, kapaklar ve süt makinelerine genişletmiştir. MachinePoint Group şimdi grup içinde Endüstri Mühendisliği ve Endüstriyel Kurumsal Hizmetler şirketlerini de büyütmektedir. MachinePoint, 1998'den beri yüzlerce ikinci el makine alım/satımı gerçekleştirdi.

Ancak ikinci el makine sektörünün Küresel Ekonomiye katkısı nedir? Bu, yılda Sermaye Teçhizatı Yatırımının her sektör için farklı olduğu anlamına gelebilir ancak bu, özellikle diğer yatırımlardaki çarpıcı etkileri ve yeni iş pozisyonları yaratmayı göz önüne alırsak, ihmal edilebilir bir miktar değildir. Makine değiştirme programları ile tasfiyeler arasında açık bir ayrım yapmak istiyorum.

Her bir makine alım/satımı, ekonomik faaliyet, iş ve refahı yaratır. Böylece, MachinePoint Used Machinery tarafından son 20 yılda satılan 2.000 makine, tüm dünyada dağılmış 20.000 doğrudan ve dolaylı iş yaratabilir ve dünyadaki servet dağılımı problemini biraz olsun düzeltmeye katkıda bulunabilir.

Değiştirme Programları özellikle tüm katılımcılar için yararlıdır. Kurulan her makine, ortalama 10 yeni iş yaratıyor ve en azından menşe verimliliğini artıracak, alan, sermaye ve emeği diğer daha üretken ve rekabetçi yatırımlar için özgürleştirecektir. Kullanılmış bir Coca-Cola dolum hattını Avrupa'dan Afrika'daki bir şirkete satarak doldurun. Coca-Cola ekipmanın tamamen değer kaybettiği ve hurda maliyetlerini daha verimli bir üretim ekipmanı için özgür bıraktığı için, hurda maliyetlerini direkt olarak alttaki EBIT'ye dönüştürür; onlarca teknisyen ve profesyonel ve birkaç firma bu işlemden fayda sağlayacak, bazıları sökülüp, paketlenecek, yüklenecek veya açılacak; diğerleri, yeni ürün için kalıpları, yedek parçaları ve etiketleri üretmektedir. Coca-Cola'da yeni bir teknoloji kesinlikle daha az personel gerektirdiğinden bazıları işlerini kaybedilebilir. Bununla birlikte, bu işlemden aracılar ve hissedarlar yararlanacak ve Afrika'da birçok iş yaratılacak - içilebilir su fiyatını daha erişilebilir kılacak, tüketicilere faydalı olacak, kalite artacak ve ekonomi yeni işlerle büyümeye devam edecektir. Gelecekte, Afrika'daki bu şirket daha yüksek üretkenliğe doğru ilerlemeye devam etmek ve daha fazla iş yaratmak ve refah dağılımına katkıda bulunmak için yeni bir Avrupa teknolojisi edinebiliyor olabilir. Bu, katılımcı tarafların çoğunda ve toplulukta ve MachinePoint Used makinelerinin faaliyet gösterdiği pazar için çok olumlu bir durumdur. Bu senaryoda, potansiyel müşterilere makinenin çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi için davet edilmeleri ve böylece daha bilinçli bir yatırım kararı verebilmeleri sağlanmaktadır. MachinePoint'in sökümünden nakliye, montaj ve yeniden kurulum işlemlerine kadar tüm işlemleri sık sık ele alması istenir.

Tasfiye edilmiş kullanılmış makineler pazardaki güçler sebebiyle endüstri değişim sürecini gösterirler - Avusturyalı ekonomist Schumpeter ile aynı biyolojik terimi kullanarak - ekonomik yapıya sürekli olarak içeriden devrim yapıyor, eskisini de yok ediyor ve kesintisiz olarak yeni bir yapı oluşuyor (1). Bu durumlarda, kullanılan ekipmanı satan Şirket, Verimlilik Faktörlerinin negatif evriminin kurbanıdır; bu doğrudan veya dolaylı emek talep ve arz evrimi, sermaye maliyeti veya düzenlemelerin dış koşullarındaki değişiklikler, hammadde, diğer malzeme, talep veya diğer rekabetçi güçlerden etkilenmesidir. Şirket bu güçlere hemen tepki gösterip bir ekipman satarak gidişatı düzeltmek için yeterli olacağını düşünebilir, ancak Şirket kısa sürede tepki vermezse, birkaç yıl içinde tamamen çökebilir ve bu süreçte çok değer kaybedebilir. Tasfiyenin değeri menşei olarak görmek zordur ve bu ekipmanların satın alınması çok daha belirsizdir bu nedenle fiyatlar tasfiyelerde özellikle caziptir. Bu durumlarda, yalnızca uzman mühendislik Şirketleri veya Makine İmalatçı kendisi, ekipmanı inceleme ve yeniden kurma sorumluluğunu alabilir ve bu ekipmanın çalışacağından emin olabilirler.

Yüzlerce Bayi ve Müzayede satıcısı, bu makineleri sattıktan sonra çok az veya hiç bedel ödemeden bu işte yer almaktadır. MachinePoint Engineering, yatırım projesi onaylandıktan sonra bu endüstride yeni makinalarla veya fabrikaları yeni tesisler inşa etmek veya piyasada görünen iyi fırsatlar ile üretmek istiyor.

Referanslar
(1) Schumpeter, Joseph A. Capitalism, Socialism and Democracy. Routledge, 2013.

*Ad:
*İletişim Numarası:
*Firma:
*Email Adres:
*Şehir:
*Ülke:
*Yorumlar:


Bize ulaşın

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com


MachinePoint dünyanın her yerinde