Tetra Pak na rynku maszyn używanych 

- Aktualności

Maszyna Tetra Pak była rewolucją w opakowaniach mlecznych od czasu jej powstania w latach 40-tych, a dziś jej opakowania są nadal niezbędne w naszym codziennym życiu. Wygenerowało to rynek nowych i używanych maszyn, który z biegiem czasu wciąż rośnie i ewoluuje. 

W przeciwieństwie do innych firm warto zauważyć, że dla Tetra Pak 90% przychodów pochodzi ze sprzedaży kartonu, a nie maszyn. Tylko w 2021 roku sprzedano 192 mld opakowań, dlatego firmie szczególnie zależy na tym, aby nie stracić rynku kartonowego.  

Wraz z końcem patentu na opakowania, wiele firm zaczęło wprowadzać na rynek ten rodzaj wielowarstwowego kartonu, który bez problemu mógł być stosowany w oryginalnych maszynach. Aby jednak zachować tę niszę, nowa technologia maszyn Tetra Pak jest tak zaprojektowana, że można ją stosować tylko z papierem produkowanym przez samą firmę. 

Dzięki temu wartość używanych maszyn jest wyższa, ponieważ mogą one wykorzystywać kartony nie produkowane przez Tetra Pak. Jest to niewątpliwie zaleta kupna używanych maszyn, gdyż czynnik ten może prowadzić do znacznego obniżenia kosztów dla firm. 


TETRA PAK W LICZBACH 


Rynek używanych maszyn Tetra Pak jest bardzo ważny w skali globalnej i istnieje duży popyt, który jest niemożliwy do zaspokojenia przy istniejącej podaży. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów nowej maszyny, które sprawiają, że MŚP nie mogą sobie na nią pozwolić. 

Obecnie na rynku światowym znajduje się 8870 maszyn napełniających Tetra Pak. Nie jest to mała liczba, biorąc pod uwagę, że w 2021 roku sprzedano 321 nowych maszyn.  

Te liczby odzwierciedlają dwie rzeczy: po pierwsze, że maszyny Tetra Pak mają średnią żywotność około 30 lat, a po drugie, że inwestowanie w używaną maszynę, która ma 15 lub 20 lat, jest opłacalne dla firm. 

MachinePoint jest dziś kluczowym graczem w sprzedaży używanych maszyn Tetra Pak. Od 2020 roku stanowi około 21% sprzedaży używanych maszyn tego typu, wykazując swoją niezawodność, skuteczność i globalną pozycję. 


Maszyny Tetra Pak w zglobalizowanym świecie 


Ewolucja rynków w kierunku globalizacji w ostatnich dekadach była kluczowym czynnikiem nadającym używanym maszynom drugie życie. To pobudza gospodarki wschodzące i generuje nowe miejsca pracy dzięki firmom takim jak MachinePoint, które były w stanie zobaczyć tę potrzebę i odpowiedzieć z najwyższymi standardami jakości. 

Europa nadal jest najważniejszym dostawcą używanych maszyn z 76,5% całości. Za nią Azja z 11,3%, Ameryka Łacińska z 8%, Afryka z 7,5% i Oceania z 3,2%. Jest to odzwierciedlenie rynków, na których widzimy, że Europa sprzedaje używane Tetra Pak, aby zainwestować w nowe maszyny. 

Od 2020 roku wśród krajów o największej podaży maszyn Tetra Pak znajdziemy Polskę, a następnie Włochy i Rosję. Wśród krajów azjatyckich, Pakistan i Chiny stanowią większość podaży używanych maszyn Tetra Pak na sprzedaż na kontynencie. Hiszpania zajmuje siódmą pozycję w tym rankingu. 

Pod względem popytu, Indie są krajem o największej liczbie zapytań o maszyny Tetra Pak, a następnie Turcja, Chiny i Pakistan. Trzy z czterech pierwszych miejsc zajmują kraje azjatyckie, a w ostatnich latach obserwuje się rosnący trend zapytań z tego kontynentu o ten typ maszyn. 

Suppliers of used tetra pak machine


TETRA PAK: DŁUGIE I BOGATE ŻYCIE 


Maszyny Tetra Pak charakteryzują się średnim okresem eksploatacji wynoszącym 30 lat, choć wiele z nich znacznie przekracza tę wartość. To odróżnia rynek używanych maszyn Tetra Pak od rynku innych urządzeń i sprawia, że opłaca się kupować maszyny mające nawet ponad 20 lat. 

Biorąc pod uwagę ograniczoną podaż, która istnieje obecnie, za każdym razem, gdy używana maszyna Tetra Pak pojawia się na rynku, jest to wielka atrakcja dla firm, które chcą rozpocząć lub rozszerzyć działalność przy jednoczesnej redukcji kosztów. 

Ponieważ są to potężne maszyny o wysokiej wartości, rzadko można zobaczyć na rynku maszyny o okresie eksploatacji krótszym niż pięć lat, przeznaczone na sprzedaż.  W ciągu ostatnich trzech lat nie sprzedano żadnej maszyny z okresem eksploatacji krótszym niż 5 lat, a tylko 11,3% miało od 5 do 10 lat.  

Z kolei 51% sprzedanych używanych maszyn Tetra miało od 15 do 20 lat, a 32% od 10 do 15 lat. Świadczy to o tym, że wiele firm decyduje się na wymianę maszyn w tym przedziale i że są firmy gotowe zainwestować w sprzęt o takim okresie eksploatacji. Maszyny te są doskonale przygotowane do tego, aby bez problemu wytrzymać kolejne 15 czy 20 lat. 

Szczególnie istotne jest to, że prawie 21% sprzedaży stanowiły maszyny mające ponad 20 lat. Nie jest to zbyt częste na rynku maszyn używanych, ale w przypadku maszyn Tetra Pak okazało się to bardziej niż opłacalne. 

Age of sold Tetra Pak machines, 2020 - 2022


ASPEKTY DO ROZWAŻENIA PRZY ZAKUPIE MASZYNY TETRA PAK 


Przy zakupie maszyny Tetra Pak, istnieje kilka rzeczy do rozważenia. 

Pierwszą z nich jest sprawdzenie czy maszyna jest aseptyczna, większość osób szuka maszyn tego typu, aby produkt był napełniany w sposób sterylny.  

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę lata produkcji oraz model maszyny: obecnie najbardziej pożądane formaty to Slim, Edge, Square oraz maszyny TBA8, A3 Flex, A3 Speed, A3 Compact Flex. 

Innym istotnym czynnikiem jest to, że powinna to być maszyna szybkoobrotowa, ponieważ pozwala to zaoszczędzić dużo energii i miejsca. 

W związku z tym, że żywotność maszyny Tetra Pak wynosi około 100 000 godzin pracy, idealnie byłoby kupić używaną maszynę Tetra Pak z przepracowanymi godzinami od 20 000 do 40 000.  

Jedną z zalet wyboru marki Tetra Pak w porównaniu z innymi konkurentami jest fakt, że posiada ona unikalną na skalę światową usługę serwisową. Ten aspekt jest bardzo ważny, jeśli chodzi o montaż, naprawy itp. 

Dodatkowo wygasło wiele patentów na papier używany przez maszyny Tetra Pak do formatu Slim, czy Square, co stworzyło nowy rynek dla tańszych, niezależnych dostawców. Obecnie jest niewiele formatów, dla których wyłącznie Tetra Pak może dostarczać karton, chociaż nowe maszyny mają technologię, która akceptuje tylko papier produkowany przez Tetra Pak. 
*Imię i nazwisko:
*Numer telefonu:
*Nazwa firmy:
*Adres e-mail:
*Miasto:
*Kraj:
*Komentarze:


Skontaktuj się z nami

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com
Zobacz nasze inne biura »

MachinePoint na świecie