MachinePoint, pomagamy uczynić świat lepszym miejscem

- Historie sukcesów
W 1955 roku szwedzki inżynier wynalazł plastikową torbę, jaką znamy dzisiaj. Sten odkrył, że jego produkt jest znacznie bardziej wytrzymały niż zwykłe papierowe torby z tamtych czasów, dzięki czemu można go było używać niezliczoną ilość razy. Tak, plastikowe torby zostały stworzone jako alternatywa dla toreb papierowych, aby rozwiązać problem środowiskowy, ponieważ masowa wycinka drzew w przypadku papieru była bardzo szkodliwa dla środowiska. Ale rozwiązanie stało się częścią problemu, nie z powodu samego materiału, ale z powodu sposobu jego wykorzystania. Ale dzięki firmom takim jak MachinePoint i jej klientów, odbywa się nowa rewolucja, firmy przestały stawiać na jednorazowy plastik. Recykling, gospodarka obiegowa i materiały biodegradowalne, pozwalają nie tylko na ponowne wykorzystanie materiałów, ale także na budowanie lepszej przyszłości.


Thulin ze swoim wynalazkiem
Thulin ze swoim wynalazkiem. BBC.

Kiedy Sten Gustaf Thulin stworzył plastikową torbę, nie przyszło mu do głowy, że ludzie będą ją po prostu wyrzucać. Ale oczywiście jego wynalazek był tak tani, wygodny i łatwy w produkcji, że konsumenci przestali dostrzegać jego wartość. I zamiast je ponownie wykorzystać, zamienili je w przedmioty jednorazowego użytku.

Produkcja toreb plastikowych była dobrym interesem, który wydawał się nie mieć końca. Tani surowiec, produkt finalny o niemal nieograniczonym popycie, sprawdzona technologia... Tak właśnie na całym świecie zaczęły powstawać firmy produkujące worki foliowe.

Oryginalny patent na torbę plastikową Thulin.
Oryginalny patent na torbę plastikową Thulin.Disposable America.

Jednak pod koniec XX wieku na świecie pojawił się nowy nurt ekologiczny, zaniepokojony szkodami, jakie wyrządza środowisku plastik jednorazowego użytku i niewłaściwe zarządzanie jego recyklingiem. I wszystko się zmieniło.

Nie była już tak opłacalna, a ostra konkurencja zaczęła zbierać swoje żniwo. Jeden z naszych klientów w Europie został zmuszony do stworzenia nowego wizerunku firmy i zdał się na naszą pomoc w tym zakresie.
Firma ta powstała w latach 70-tych, a jej przedmiotem działalności była produkcja worków foliowych. Po kilku latach prosperity przyszedł kryzys, a w połowie lat 90. firma stanęła na skraju bankructwa. Pracownicy, zamiast dać sobie spokój, postanowili odkupić firmę i spróbować ruszyć do przodu.
Po kilku trudnych latach, w 2008 roku zmienili kurs na bardziej zrównoważoną i rentowną przyszłość. Postanowili zrezygnować z surowców pochodzenia kopalnego i zacząć stosować materiały z recyklingu i biopolimery pochodzenia roślinnego jako surowce do produkcji toreb, rękawic i kompostowalnych folii z tworzyw sztucznych.

Po podjęciu decyzji o skupieniu się na innowacjach i produkcji o wartości społecznej i środowiskowej, skontaktowali się z MachinePoint. Potrzebowali maszyn, które byłyby niedrogie, ale mogłyby natychmiast rozpocząć produkcję.
MachinePoint wyszukiwał, przeglądał i dostosowywał maszyny potrzebne do realizacji wizji tej firmy: Zarabiaj pieniądze tworząc lepszy świat.

Urządzenia do produkcji toreb kompostowalnych sprzedawane przez MachinePoint
Urządzenia do produkcji toreb kompostowalnych sprzedawane przez MachinePoint

W 2007 roku zatrudniali 30 pracowników. Dziś jest ich ponad 60, osiągają obrót ponad 30 milionów euro i są punktem odniesienia w Europie w produkcji kompostowalnych tworzyw sztucznych z biopolimerów pochodzenia roślinnego i materiałów pochodzących z recyklingu. W procesie produkcji nic nie jest wyrzucane, nawet odpady, które są odzyskiwane i wracają do łańcucha produkcyjnego, co czyni ją jednym z wiodących światowych eksponentów gospodarki zamkniętej i recyklingu w przemyśle.

Plastik nie jest naszym wrogiem, jest materiałem, który przyniósł rozwiązania dla naszego świata i umożliwił człowiekowi dobrobyt, jakiego nigdy wcześniej nie osiągnął, a który byłby niewyobrażalny bez plastiku. Żaden inny produkt nie może go dziś zastąpić w całości. Wiele z rozwiązań, które są przedstawiane światu jako rzekomo "ekologiczne", takie jak papier czy szkło, są również bardzo szkodliwe dla środowiska i stwarzają większe problemy niż plastik.

Klucz tkwi w recyklingu, a nie w materiale, a wyzwanie polega na stworzeniu prawdziwej gospodarki obiegowej, w której mniejsza jest zależność od surowców ze źródeł kopalnych, a większe jest wykorzystanie tego, co nazywamy odpadami. Choć trudno nam w to uwierzyć, nasze odpady są cenne, a my pozbywamy się ich bez zastanowienia lub poddajemy recyklingowi. MachinePoint i jego klienci są zaangażowani w przeprojektowanie opakowań, aby uczynić go bardziej zrównoważonym i łatwiejszym do recyklingu, pobudzając przemysł recyklingu i potrzebę zwiększenia poziomu recyklingu we wszystkich dziedzinach naszego życia. Recykling naszych odpadów plastikowych jest nie tylko cenny, ale i konieczny, a każdy uczestnik łańcucha musi zrobić co do niego należy, od producentów przemysłowych po konsumentów i rządy; jest to zadanie każdego z nas.

Sten Gustaf Thulin nigdy nie przypuszczał, że jego fantastyczny wynalazek będzie miał odwrotny skutek niż ten, dla którego go stworzył. Na szczęście nasi klienci wierzą, że sprzedaż z myślą o naszej Planecie to nie biznes, ale obowiązek. Wierzą, że przyszłość, którą tworzymy dzisiaj, będzie jutrzejszą teraźniejszością dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń.
I w MachinePoint my też w to wierzymy.

*Imię i nazwisko:
*Numer telefonu:
*Nazwa firmy:
*Adres e-mail:
*Miasto:
*Kraj:
*Komentarze:


Skontaktuj się z nami

Head Office - Europe
Parque Tecnológico de Boecillo
Calle Andrés Laguna 9-11
E - 47151 Valladolid
Spain
+34 983 549 900
info@machinepoint.com
Zobacz nasze inne biura »

MachinePoint na świecie